نسخه چاپی


  ارسال به دوست


مدیر گروه اقتصاد اسلامی «سمت» درگذشت

حجت‌الاسلام دکتر محمد نقی نظرپور مدیر گروه اقتصاد اسلامی سازمان مطالعه و تدوین (سمت)

حجت‌الاسلام دکتر محمد نقی نظرپور، استاد دانشگاه و مدیر گروه اقتصاد اسلامی سازمان مطالعه و تدوین (سمت) در سانحه تصادف، جان به جان‌آفرین تسلیم کرد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، ۶ بهمن‌ماه اتوبوس حامل اساتید حوزه و دانشگاه که برای شرکت در همایشی در شهر نجف عازم این شهر بود، در محور زنگنه به ملایر دچار حادثه شد و در پی آن حجت‌الاسلام و المسلمین محمدنقی نظرپور، مدیر گروه تخصصی اقتصاد اسلامی «سمت» و استاد دانشگاه مفید، درگذشت.

همه سرنشینان اتوبوس ذکر شده، که شامل ۱۹ مرد و پنج زن بودند، مجروح شدند. پس از حادثه، ۶ تن از مجروحان در بیمارستان بستری شدند که حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر محمدنقی نظرپور به علت فشار خون و حمله قلبی در بیمارستان جان خود را از دست داد. حال عمومی بقیه مصدومان خوب است.

مرحوم حجت‌الاسلام نظرپور متولد سال ۱۳۴۲ در شهر آمل بود. وی پس از اخذ مدرک دیپلم ریاضی فیزیک از روی علاقه‌ فراوان به دروس حوزوی و متأثر از فضای معنوی انقلاب اسلامی و اخلاق و منش والای آیت‌الله شهید دکتر بهشتی و آیت‌الله جوادی آملی، وارد حوزه علمیه شد. از مهم‌ترین اساتید وی می‌توان به حضرات آیات میرزا جواد تبریزی، وحید خراسانی، فاضل لنکرانی، جوادی آملی، حسن‌زاده آملی و سیدجعفر کریمی اشاره کرد. وی همزمان با تحصیل دروس حوزوی، در سال ۱۳۶۸ پس از موفقیت در آزمون دانشگاه مفید در رشته اقتصاد نظری مشغول به تحصیل شد و در سال ۱۳۸۷ موفق به اخذ مدرک دکترا گردید.

حجت‌الاسلام نظرپور علاوه بر فعالیت در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، عضو هیأت علمی (استادیار) گروه اقتصاد دانشگاه مفید، عضو انجمن اقتصاد اسلامی ایران، عضو انجمن اقتصاد اسلامی حوزه علمیه قم، عضو شورای فقهی بانک مرکزی و عضو هیأت تحریریه مجله اقتصاد اسلامی بود.

«ارزش‌های توسعه»، «فرهنگ توسعه»، «اسلام و توسعه اقتصادی»، «اندیشنامه امام علی(ع) در رابطه با بازار در حکومت آن حضرت»، «اوراق بهادار استقراض (سفارش ساخت ابزاری برای سیاست پولی)» و «بازار در حکومت امیرالمؤمنین (ع)» ازجمله آثار و نگاشته‌های حجت‌الاسلام‌ و المسلمین نظرپور است.

در ادامه، زندگینامه خودنوشت مرحوم دکتر نقی نظرپور را می‌خوانید:

«در سال 1342 در شهرستان آمل در خانواده‌ای مذهبی متولد شـدم. تحصـيلات ابتـدايی، راهنمـايی و دبيرسـتان را در همان شهر گذراندم. در سال 1361 بلافاصله پس از اتمام امتحانـات سـال چهـارم دبيرسـتان، بـه جبهـه جنـگ تحميلـی رهسپار شدم و در عمليات رمضان در منطقه شلمچه شركت نمودم.

پس از اخـذ ديپلم رياضي فيزيك به جهت علاقمندي فراوان به دروس حوزوي و متأثر از فضای معنوی انقلاب اسـلامی و اخـلاق و منش والای آيت‌الله شهيد دكتر بهشتی و آيت‌الله جوادی آملی وارد حوزه علميه شـدم. چنـد مـاهی در حـوزه علميـه مشهد و حدود يک سال و نيم در حوزه علميه ولی عصر(عج) خوانسار و سپس در حوزه علميه قـم، دروس مقـدمات و سطوح عاليه را محضر اساتيدي همچون حجج اسلام و آيات شريعتي، مرحـوم روحـاني، ابـن‌الرضـا، رفيعيـان، مرحـوم تقديري، مرحوم اشتهاردي، مرحوم محامی، مرحوم وجداني فخـر، مرحـوم سـتوده، مرحـوم بنیي فضـل، دوزدوزانـی، مرحوم اعتمادي و مرحوم صالحي مازندراني تلمذ كردم؛ و همزمان و پس از گذراندن دروس مقدماتي فلسـفه، برخـي مباحث عالي فلسفه را در محضر آيت‌الله جوادي آملي و آيت‌الله حسن‌زاده آملـی فـراگـرفتم. در ايـام تعطـيلات نيـز برخی از مباحث نجوم را از محضر آيت‌الله حسن‌زاده تلمذ نمودم. ازسال 1367 در دروس خارج فقه مرحوم آيت‌الله‌العظمي تبريزي، آيت‌الله جوادي آملي و آيت‌الله كريمي و دروس اصول آيت‌الله‌العظمي وحيد خراسـاني و مرحـوم آيت‌الله العظمی فاضل لنكرانی و آيت‌الله سبحانی شركت نمودم.

پس از ورود به حوزه علميه نيز بارها توفيـق حضـور در جبهه‌هاي نبرد و خدمتگزاری به رزمندگان نصيبم گشت. رهبري بي‌بديل امام خمينـي قـدس سـره، تـلاش خالصـانه رزمندگان، روحيه بسيار بالاي نوجوانان، جوانان، ميان‌سالان و پيرمردان براي از خودگذشتگي و ايثـار جـان و آمـادگي براي شهادت در راه محبوب واقعي و فضاي فوق‌العاده صميمي حاكم بر جبهه‌هاي نبرد حق عليه باطل، خاطرات بسيار خوشی از آن روزگار را همواره در ذهنم تداعی می‌كند. برای همرزمان شهيدم علو درجات از خداوند مسئلت دارم و احساس می‌كنم آنان گوی سبقت را از ديگران ربوده‌اند و ما از قافله جا مانديم. اين قصه سر دراز دارد...

همزمان با تحصيل دروس حـوزوی، در سـال 1368 پس از موفقيـت در آزمـون دانشـگاه مفيد، در رشـته اقتصـاد نظـری تحصيلات دانشگاهی را آغاز كردم. در سال 1373 از دوره كارشناسي فارغ‌التحصيل شدم و در همان سال با شركت در كنكور سراسري كارشناسي ارشد در رشته توسعه اقتصـادی و برنامـه‌ريـزی دانشـگاه علامـه طباطبـايی پذيرفتـه شـدم و همزمان در سال 1376 با دفاع از پايان‌نامه خود تحت عنوان (ارزش‌ها و توسعه؛ بررسي موردي قـانون اساسـي جمهـوري اسلامي) از مقطع كارشناسي ارشد فارغ‌التحصيل شدم و از شهريور سال 1376 به عنوان عضو هيأت علمي گروه اقتصاد دانشگاه مفيد فعاليت پژوهشي و آموزشي خود را آغـاز كـردم. در مهـرمـاه 1380 پـس از شـركت در آزمـون دكتـری اقتصاد، تحصيلات خود را در رشته علوم اقتصادي در مقطع دكتري در دانشگاه مفيد آغاز نمودم. گرايش اينجانب در دوره دكتری علاوه بر خرد و كلان، اقتصاد پولی به عنوان گرايش اصلی و اقتصاد اسلامی به عنوان گرايش فرعی بـود.

مجموعه دروس دكتري و امتحانات جامع مربوط به آنها در ارديبهشت 1384 به اتمام رسيد و سرانجـام در سـال 1387 از رساله خود تحت عنوان «ماهيت فقهی و كاركرد بانكی عقد استصناع و معرفي اوراق استصناع ابـزاری بـرای سياسـت مالی و پولی» دفاع نمودم. در دوران تحصيل، تحقيق و تدريس در دانشگاه كه كاری نسبتاً سخت و پـرتـلاش بـود، از دروس حـوزه و اشـتغال بـه تحصيل و تدريس در حوزه غافل نبوده و نيستم. هـم‌اكنـون پـس از يـك دوره چهارسـاله بـه عنـوان معـاون پژوهشـی دانشگاه مفيد، به عنوان دانشيار دانشكده اقتصاد و علوم سياسي مشغول تدريس و تحقيق هستم».

گفتنی است مراسم ختم این عالم وارسته، دوشنبه 9 بهمن‌ماه از ساعت 19 الی 20:30 در مسجد الغدیر شهر قم واقع در میدان ارتش و روز سه‌شنبه 10 بهمن‌ماه از ساعت 15 الی 16:30 در مسجد الزهرا تهران واقع در شهرک غرب، برگزار می‌شود. هچنین روز پنج‌شنبه 12 بهمن‌ماه در گلزار شهدای شهر قم از ساعت 14:30 الی 16:30 مراسم هفتم این استاد دانشگاه بر سر مزار وی برگزار خواهد شد. سه‌شنبه 14 بهمن‌ماه نیز مراسم ترحیمی برای این استاد فرهیخته در مسجد آقاعباس شهر آمل از ساعت 14:30 الی 16:30 برگزار می‌شود.

روابط عمومی سازمان مطالعه و تدوین (سمت) درگذشت این استاد گرانقدر را به خانواده گرامی ایشان و جامعه دانشگاهی کشور تسلیت می‌گوید.

١٤:٢٠ - 1396/11/08    /    شماره : ١٨٤٢    /    تعداد نمایش : 348


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: