نسخه چاپی


  ارسال به دوست

با مقدمه دکتر احمد احمدی:
«شرح گلستان، هزار پند سعدی» رونمایی شد

شرح گلستان، هزار پند سعدی اثر ادبی تربیتی حسن‌ امین‌لو

کتاب «شرح گلستان، هزار پند سعدی» اثر ادبی تربیتی حسن‌ امین‌لو با مقدمه دکتر احمد احمدی توسط انتشارات «دارالصفا» در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت» این آیین رونمایی با حضور احمد احمدی رئیس سازمان «سمت» و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، علی‌اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری، حجت‌الاسلام محمد ذبیحی معاون پژوهشی و قائم‌مقام رئیس سازمان «سمت»، حسن امین‌لو مؤلف کتاب و جمعی از فرهیختگان و ادیبان، برگزار شد.

سعدی نقش ارزنده‌ای در کشور ما داشته است

احمد احمدی در سخنان خود درباره مؤلف این اثر گفت: «آقای دکتر امین‌لو نه فقط یک پزشک عالیقدر، بلکه ادیبی توانا هم هستند. درباره کاری که در خصوص شیخ محمود شبستری در شهر شبستر کرد و کتاب «هزار گنج» ایشان، کار عرفانی در سطح بالایی بوده است».

وی افزود: «هر کسی با آقای دکتر امین‌لو برخورد کرده، درس آموخته و از خدمت ایشان مرخص شده است؛ من هم در شبستر خدمت ایشان بودم. درخصوص کتاب، بحث اینکه در اینجا رونمایی شود و مقاله من در آغاز کتاب بیاید، من با طیب خاطر و با افتخار پذیرفتم. ایشان فراتر از تعریف بنده است».

این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره کتاب «شرح گلستان: هزار پند سعدی» گفت: «اثر ایشان در خصوص سعدی کار بسیار ارزشمندی است. خداوند رحمت کند دکتر حمیدی شیرازی می‌گفت که در زبان فارسی در ایران، سعدی نقش اساسی دارد و راست هم می‌گفت؛ سعدی زبان رسا، کاربردی و زیبایی دارد. سعدی به روم هم سفر کرده و آثار محی‌الدین قونوی مولوی را خوانده در آن سفرهای طولانی که داشته در خارج از کشور نیز اثرگذار بوده. سعدی می‌گوید در سفری که به کاشغر داشتم به جوانی رسیدم که داشت «مقدمة‌الادب» زمخشری را می‌خواند و سعدی را می‌شناخت. در زمان خود سعدی، سخن وی تا چین و ماچین رفته بود».

احمدی افزود: «از نظر ادبیات فارسی، محتوا، اعتقادات و تأثیری که سعدی در ایران داشته، «گلستان» نقش بسیار ارزنده ای دارد و خواندن آن مرور یک دور اعتقادات است. برای مثال می‌گوید: روزی که زیر خاک تن ما نهان شود/ وانها که کرده‌ایم یکایک عیان شود. این ابیات اعتقاد به مرگ و بعد از مرگ را بیان می‌کند».

سعدي براي شناسايي زبان فارسي به دنيا كار عظيمي انجام داد

علی‌اکبر ولایتی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در سخنرانی خود در این مراسم تأکید کرد: «سعدي به لحاظ شخصيت تاريخي بي‌نظير است و قله معارف ايراني و اسلامي در زمان او شكل گرفت. سعدي هم آرمانگرا بود و هم واقع‌بين، در گلستان انسان را آنگونه كه هست و زندگي مي‌كند، توصيف كرده و در بوستان نگاه آرمان‌گرايي دارد، بشر را آنگونه كه بايد باشد، وصف مي‌كند».

مشاور امور بين‌الملل مقام معظم رهبري با اشاره به نكات تربيتي و ادبي در بوستان و گلستان گفت: «درست است كه فردوسي، زبان فارسي را زنده كرده،‌ اما سعدي براي شناسايي زبان فارسي به دنيا كار عظيمي انجام داده است. سعدی به لغات عربی شناسنامه فارسی داد و اشعاری که به عربی سروده است به اذعان شعرا و ادیبان عرب از فصاحت و شیوایی بالایی برخوردار است».

وي سعدي را انساني عارف و فقيه خواند و گفت: «در عرفان، او شاگرد شيخ شهاب‌الدين سهروردي بود و شرق و غرب عالم را طي كرد و در كاشغر كه اكنون جزو سرزمين چين است و در آن زمان در مرز شرقي ايران قرار داشت، اشعار او سروده مي‌شد».

این کتاب را برای شناساندن فرهنگ زادو بوم خود تألیف کردم

حسن امین‌لو سخنران آخر مراسم، ضمن تشکر از احمد احمدی و منش والای اخلاقی ایشان افزود: «بنده خودم را ادیب و نویسنده نمی‌دانم، ولی برحسب علاقه و به منظور شناساندن فرهنگ زادو بوم خود از ابتدا کتاب «هزار گنج» و کتاب «شرح گلستان» را تألیف کردم. در سال 1393 تعدادی از جوانان وایقان با مراجعه به من اعلام داشتند که قصد راه‌اندازی جمعیت فرهنگ و ادب دارند و پس از پذیرش سرپرستی آن جمع، دیدم که آثار ادبی یکی از راه‌های پربار ساختن آن جمع بود. همین جلسات و بحث در باب آثار سعدی و به‌خصوص «گلستان»، مرا به تألیف این اثر رهنمون ساخت».

مؤلف این اثر ادامه داد: «جلسات شرح گلستان در 124 جلسه طول کشید و نتیجه همه این مباحث در اثری تحت عنوان «هزار پند سعدی» برای آقای دکتر مرقاتی ارسال و ایشان هم با سعه صدر و خوش‌رویی در امر چاپ کتاب یاری رسانده و واسطه خیری شدند که جناب آقای دکتر احمدی هم بر این کتاب مقدمه‌ای نگاشته و مقاله ارزشمندی با عنوان «سعدی عارف» به آن اهدا نمایند و از همه عزیزان سپاسگزارم که با بیانات خود «مس» ما را تبدیل به «طلا» کردند».

در این مراسم که با حضور اندیشمندان و ادبای شعر فارسی برگزار شد، از جدیدترین اثر حسن امین‌لو با عنوان «شرح گلستان؛ هزار پند سعدی» رونمایی شد. کتاب «شرح گلستان: هزار پند سعدی» در سال 1396 توسط انتشارات «دارالصفاء» منتشر شده و در اختیار علاقه‌مندان و مشتاقان ادب فارسی قرار گرفته است.

١٦:٢٤ - 1396/11/14    /    شماره : ١٨٤٥    /    تعداد نمایش : 365


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: