نسخه چاپی


  ارسال به دوست


برگزاری دوره آموزش کتابداری برای نمایندگان دانشگاه بامیان افغانستان

سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت)، با هدف بهبود سیستم کتابخانه‌های دانشگاه‌های افغانستان، اقدام به برگزاری دوره 15 روزه آموزش کتابداری برای دو نماینده معرفی شده توسط دانشگاه بامیان افغانستان نمود.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، به همت مدیریت همکاری‌های علمی بین‌المللی این سازمان، دو نماینده دانشگاه بامیان افغانستان با حضور در سازمان مطالعه و تدوین (سمت) و گذراندن دوره های نظری و عملی کتابداری، برای خدمت به دانشگاه‌های افغانستان به ویژه دانشگاه بامیان، آمادگی کسب کردند.

سازمان «سمت» پس از شناسایی کاستی موجود در کشور افغانستان در این زمینه، برنامه‌ریزی برای آموزش مهارت‌ها و دانش کتابداری برای کشور دوست و همسایه را آغاز نمود و پس از انجام هماهنگی با وزارت امور خارجه ایران، دانشگاه شاهد، مراکز علمی پژوهشی قم و دانشگاه علامه‌طباطبایی، این دوره فشرده آموزشی را برگزار کرد.

سرفصل‌های این دوره آموزشی توسط عبدالرضا نوروزی چاکلی مدیر گروه علم اطلاعات و دانش‌شناسی سازمان «سمت» تهیه و تنظیم شد و مباحث اصول فهرست‌نویسی بنیادی، آموزش و معرفی نرم‌افزارهای کتابخانه‌ای، قابلیت‌های نرم‌افزار کتابخوان و رده‌بندی کنگره‌ای 1 و 2، در دو بخش تئوری و عملی، ارائه شد.

در این دوره، شرکت‌کنندگان علاوه بر فراگیری مهارت‌ها، با بخش‌های مختلف سازمان «سمت» آشنا شدند و برای آشنایی بیشتر با فضای فرهنگی و علمی ایران، از مراکز و کتابخانه‌های شهر قم، کتابخانه تخصصی وزارت خارجه و کتابخانه دیجیتالی دانشگاه علامه طباطبایی بازدید کردند.

گفتنی است در دانشگاه‌های کشور افغانستان رشته کتابداری یا علم اطلاعات و دانش‌شناسی وجود ندارد و تنها یک مؤسسه آموزشی اقدام به راه‌اندازی این رشته نموده که هنوز فارغ‌التحصیلی نداشته است.

در پایان دوره، به سیدهاشم هنایش و احمدعلی رحیمی نمایندگان دانشگاه بامیان، گواهی دوره کتابداری «سمت» اهدا شد.

 

١١:٥٨ - 1396/12/14    /    شماره : ١٨٥٩    /    تعداد نمایش : 386


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: