نسخه چاپی


  ارسال به دوست


«تحلیل گفتمان: رویکردها و روش‌ها» در نمایشگاه کتاب

مجموعه مقالات «تحلیل گفتمان: رویکردها و روش‌ها» با ویراستاری کن هایلند و برایان پالتریج و با ترجمه محسن نوبخت از سوی سازمان مطالعه و تدوین (سمت) در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران ارائه می‌شود.

در مصاحبه‌ای که خبرگزاری ایبنا با محسن نوبخت عضو هیأت علمی سازمان «سمت» داشت، وی گفت: کتاب «تحلیل گفتمان: رویکردها و روش‌ها» با ویراستاری کن هایلند و برایان پالتریج، از جمله کتاب‌های مهم انتشارات Continuum  است که دو بخش و 21 مقاله دارد. بخش نخست کتاب شامل مقالاتی درباره رویکردهای مطرح شده در تحلیل گفتمان است و در بخش دوم نیز مقالاتی درباره روش‌های تحلیل گفتمان یا حوزه‌هایی که تحلیل گفتمان مورد توجه قرار می‌دهد، به مخاطبان ارائه می‌شود.

وی افزود: «مباحثی که این کتاب تحت پوشش قرار می‌دهد، ارتباط گفتمان با حوزه‌های مختلف است؛ از جمله موضوعات مقالات نیز می‌توان به گفتمان و خبر، گفتمان و روایت، گفتمان و قوم‌شناسی، ارتباط گفتمان با حوزه پزشکی یا تحلیل گفتمان پزشکی، تحلیل گفتمان انتقادی و ... اشاره کرد. به عبارتی این کتاب 21 حوزه مختلف را پوشش می‌دهد».

نوبخت ادامه داد: «ویژگی مقالات در روشمند بودن در عین ایجاز آن است. در هر مقاله ابتدا رویکرد مورد نظر به‌طورکلی معرفی شده و بخش‌های مختلف آن شرح داده می‌شود. نویسندگان هر مقاله تحقیقات و پژوهش‌های قبلی صورت گرفته در معرفی آن رویکرد را نیز به عنوان پیشینه تحقیق معرفی کرده‌اند. همچنین در هر مقاله با روش هر نظریه معرفی شده در آن مقاله، یک مطالعه موردی نیز انجام می‌شود. در نهایت اینکه جهت‌گیری‌های آینده و مسیری که هرکدام از این رویکردها در پیش دارند، در هرکدام از مقالات کتاب تبیین شده است».

محسن نوبخت، دارای مدرک دکتری زبان‌شناسی همگانی است و هم‌اکنون به عنوان عضو هیأت علمی و دبیر گروه زبان‌شناسی در سازمان مطالعه و تدوین کتاب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) به تحقیق، پژوهش و ترجمه اشتغال دارد.

 

٠٩:٤٠ - 1397/02/15    /    شماره : ١٨٧٥    /    تعداد نمایش : 209


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: