نسخه چاپی


  ارسال به دوست

مدیر روابط عمومی سازمان «سمت»:
«سمت» برای اولین‌بار در بخش ناشران عمومی غرفه دارد

جواد ایرجی درباره برنامه‌های فرهنگی که سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) در نمایشگاه سی‌ویکم دارد، گفت: «در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب سه مراسم رونمایی از کتاب با حضور استادان و صاحب‌نظران دانشگاهی خواهیم داشت. امسال برای اولین‌بار در بخش ناشران عمومی هم غرفه داریم».
جواد ایرجی، مدیر روابط عمومی سازمان «سمت» در گفتگو با خبرگزاری کتاب ایران درباره نحوه حضور سازمان «سمت» در سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: «سازمان «سمت» به عنوان یک مؤسسه پژوهشی زیرمجموعه وزارت علوم و بزرگ‌ترین ناشر دانشگاهی کشور در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران شرکت دارد. میزان متراژی که به این سازمان اختصاص داده شده، در بخش ناشران دانشگاهی 99 متر مربع است. البته امسال برای اولین‌بار «سمت» در بخش ناشران عمومی نیز حضور دارد و مساحت غرفه اختصاص‌یافته به ما در این بخش 9 متر مربع است».
 
وی افزود: «در بخش ناشران دانشگاهی، سالن F3 به ما اختصاص داده شده است و در بخش ناشران عمومی هم در شبستان اصلی، راهروی 18، غرفه 41 حضور داریم. با توجه به گستردگی فعالیت‌ها و مخاطبان سازمان «سمت»، تقاضای جدی ما، اختصاص 200 متر فضا برای غرفه بخش ناشران دانشگاهی بود که متأسفانه چنین چیزی تحقق نیافت و از این بابت مشکلاتی داریم».
 
ایرجی درباره برنامه‌های فرهنگی که سازمان «سمت» در نمایشگاه سی‌ویکم دارد، گفت: «در بخش جنبی، سه جلسه سخنرانی و رونمایی کتاب در تاریخ‌های 13 اردیبهشت (پنج‌شنبه) و 20 اردیبهشت پنج‌شنبه) داشته و داریم و در آن جلسات که با حضور استادان و صاحب‌نظران دانشگاهی برگزار شده و می‌شود، کتاب‌ «تأثیر ادبیات فارسی در ادبیات انگلیسی» تألیف حسن جوادی رونمایی شده و کتاب‌ «سرنوشت اسیر در اسلام» به قلم سیدعلی میرشریفی از ساعت 17:30 الی 18:30 عصر رونمایی و معرفی خواهد شد.
 
مدیر روابط عمومی سازمان «سمت» در پاسخ به این پرسش که این سازمان با چند عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب سال جاری حضور دارد، خاطرنشان کرد: «اسفندماه سال گذشته «سمت» سی‌وسومین سالگرد تأسیس خود را با شعار «33 سال پژوهش و انتشار دانایی» جشن گرفت. در این مدت و با مشارکت جمع کثیری از استادان و صاحب‌نظران برجسته دانشگاهی که در 36 گروه تخصصی با سازمان همکاری دارند، تعداد 2126 عنوان کتاب در تیراژ حدود 40 میلیون نسخه به جامعه علمی و دانشگاهی کشور عرضه شده است».

وی اظهار داشت: «به منظور پاسخگویی به تقاضاهای فراوان مخاطبان، «سمت» با حداکثر توان و با آخرین دستاوردهای خود در نمایشگاه حضور یافته است. رعایت سختگیرانه مؤلفه‌های علمی و استانداردهای نشر در شکل و محتوا و همچنین رعایت انصاف در قیمت‌گذاری کتاب‌ها، از جمله تعهدات و خط قرمزهای این سازمان به عنوان ناشر تخصصی آثار دانشگاهی در حوزه علوم انسانی به شمار می‌رود. البته بسیاری از آثار منتشره «سمت» می‌تواند مخاطب عمومی هم داشته باشد و به همین دلیل امسال در بخش ناشران عمومی هم حضور داریم».
 
ایرجی گفت: «تعداد قابل توجهی از کتاب‌های «سمت» که در مراکز و مراجع معتبر علمی و دانشگاهی به عنوان آثار برگزیده مورد تقدیر قرار گرفته‌اند، درنمایشگاه سی‌ویکم عرضه شده‌اند؛ به عنوان مثال می‌توان به کتاب‌های «سرنوشت اسیر در اسلام»، «نهضت‌های مدیریتی در بخش دولتی»، «آشنایی با فلسفه علم معاصر» و... که در جشنواره‌هایی مانند جشنواره علمی دهخدا و جشنواره بین‌المللی کتاب سال جمهوری اسلامی، اخیراً به عنوان آثار برگزیده انتخاب شده‌اند، اشاره کرد».

وی افزود: «سازمان «سمت» علاوه بر انتشار آثارش در قالب فیزیکی و کتاب کاغذی، از سال 95 سامانه نشر الکترونیک خود را نیز راه‌اندازی کرده است و اکنون اکثر آثار ما در سایت و نرم‌افزار اختصاصی کتابخوان «سمت» در پلت‌فرم‌های اندروید و IOS، عرضه شده است».
 
ایرجی درباره انتخاب مصلا برای برگزاری نمایشگاه سی‌ویکم گفت: «دسترسی به نمایشگاه در مصلی به لحاظ بُعد مسافت آسان‌تر است و به‌خصوص در شبستان اصلی هم از نظر کیفی، شرایط نسبتاً بهتری وجود دارد؛ اما مشکل اصلی ترافیک خودروها و سختی فراوان در یافتن محل پارک و محدودیت فضاست».
 
وی افزود: «در بخش ناشران دانشگاهی هم به نظرم فضا بسیار محدود است و استفاده از چادرهای موقت که برخی مواقع دچار آب‌گرفتگی می‌شوند، با استانداردهای نمایشگاهی چندان سازگار نیست و شاید ایمنی قابل‌قبولی هم نداشته باشد. بزرگ‌ترین مشکل ما در نمایشگاه مصلا، محدودیت فضای غرفه عرضه آثارمان هست و به‌خصوص این نگرانی را داریم که برای مخاطبان و مراجعان به غرفه سازمان مشکلات و سختی‌هایی ایجاد شود».
 
به گفته ایرجی اگر با رعایت استانداردهای نمایشگاهی، محلی ویژه نمایشگاه با دسترسی‌های مناسب و تا حد امکان بدون تحمیل ترافیک به شهر تهران ایجاد شود، بهتر است. به هر حال مصلی به عنوان فضایی مناسب برای اقامه نماز و مراسم مرتبط طراحی شده است و شاید بهره‌برداری از آن برای برپایی نمایشگاه‌های متنوع و مختلف، چندان منطقی نباشد.

١٠:٢٤ - 1397/02/15    /    شماره : ١٨٧٦    /    تعداد نمایش : 300


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: