نسخه چاپی


  ارسال به دوست


افراد و نهادهای مختلفی درگذشت آیت‌الله احمدی را تسلیت گفتند

با گذشت چند روز از درگذشت مرحوم آیت‌الله احمد احمدی، رئیس سازمان «سمت» و فیلسوف ایرانی، نهادها، افراد و سازمان‌های مختلفی پیام تسلیت صادر کردند که تعدادی از آنها را در ادامه می‌خوانید:

رئیس دانشگاه عدالت

متن پیام محمدحسین بیاتی به شرح زیر است:

با کمال تأسف و تأثر خبر درگذشت عالم پارسا و خدوم جناب مستطاب حجة الاسلام و المسلمین آقای دکتر احمد احمدی (رحمة الله علیه) واصل گردید.

ایشان بدون تردید از برترین چهره های فلسفی معاصر و از نخبگان حوزوی گرانسنگی به شمار می روند که علو درجه اخلاص و شدت تواضع آن جناب سالها حجابی ضخیم بر مراتب عالیه وجودی ایشان افکند.

تصدّی سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت) که امروز به نهادی پربرکت در جامعه علمی کشور تبدیل شده است و محصولات مبارک آن به اقصی نقاط بلاد عالم ارسال و منتشر می گردد،تنها بخشی از خدمات مجاهدانه و صادقانه آن استاد کم نظیر به شمار می رود.

اینجانب این ضایعه را به پیشگاه ولی الله الاعظم(عجل الله تعالی فرجه الشریف)،رهبر معظم انقلاب اسلامی،مراجع عظام تقلید و حوزه های علمیه،و بازماندگان مکرم خصوصاً سرور فاضل و آقازاده محترم جناب آقای دکتر وحید احمدی (دامت تأییداته) تسلیت عرض نموده برای ایشان علو درجات و حشر با هداة معصومین علیهم السلام را از خداوند متعال مسألت می نمایم.

مشاور عالی وزیر ‌آموزش و پرورش
حجت الاسلام والمسلمین سیّد مجتبی ملکی مشاور عالی وزیر آموزش و پرورش و دبیر ستاد همکاری‌ها در پیامی درگذشت روحانی عالیقدر و دانشمند حجت‌الاسلام دکتر احمد احمدی را تسلیت گفت.


متن پیام تسلیت مشاور عالی وزیر و دبیر ستاد همکار های حوزه و آموزش و پرورش به شرح ذیل است :

بسم الله الرحمن الرحیم

انّا لله و انّا الیه راجعون

خبر درگذشت روحانی عالیقدر و دانشمند جناب حجة‌الاسلام والمسلمین آقای دکتر احمد احمدی رحمةالله‌علیه، عضو برجسته شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیشکسوت حوزه علم و تحقیق و رئیس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها(سمت)، موجب تألم و تأثر همگان گردید.

اینجانب این ضایعه را به محضر امام زمان علیه السلام، مقام معظم رهبری، همچنین به خانواده و بازماندگان آن مرحوم تسلیت گفته و  از خداوند منان علو درجات برای آن مرحوم و صبر جميل و اجر جزيل برای بازماندگان مسألت می ­نمايم.

اللهم احشره مع الصالحين بحرمه محمّد و آله الطاهرين

رئیس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام

پرویز داوودی، رییس دفتر مجمع تشخیص مصلحت نظام درگذشت حجت الاسلام و المسلمین حاج شیخ احمد احمدی را تسلیت گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

«شنیدن خبر درگذشت حجت‌الاسلام والمسلین جناب آقای احمد احمدی، روحانی بزرگ منش، فاضل، مخلص و وارسته که در طول آشنایی طولانی مدت، جز نیکومرامی، صمیمیت معنوی و تزکیه نفس از ایشان ندیدم، موجب و تاسف و تاثر بسیار اینجانب شد.

آن دانشمند و روحانی برجسته که در مقام استادی با بزرگ‌منشی و اخلاق اسلامی همواره در پی بسط و توسعه علوم اسلامی و انسانی بود، هیچگاه خود را آلوده به منویات دنیوی و گرایشات غیر الهی نکرد و تمام دوستان، نزدیکان و شاگردان آن انسان شریف بر این امر صحه می گذارند.

این ضایعه را به محضر خانواده مکرم و محترم ،شاگردان و طلاب و علمای حوزه علمیه و اندیشمندان و استادان مراکز علمی و دانشگاهی تسلیت گفته و برای روح آن مرد بزرگوار و روحانی اندیشمند علو درجات را آرزومندم.

رئیس دانشگاه علامه طباطبایی

در پی درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنیانگذار و رئیس فقید سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‌ها (سمت) رییس دانشگاه علامه طباطبایی پیام تسلیتی صادر کرد.

در متن پیام حسین سلیمی آمده است:

"بسم الله الرحمن الرحیم
از شمار دو چشم یک تن کم، وز شمار خرد هزاران بیش

درگذشت دانشمند فرهیخته جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر  احمد احمدی، غمی بزرگ برای جامعه دانشگاهی و به ویژه جامعه علوم انسانی و اجتماعی کشور است. ویژگی‌ها و توانمندی‌های علمی و اخلاقی که در شخصیت ایشان متبلور شده بود و به راستی نشانی از  تاثیر  معنوی  عمیق از استادشان مرحوم علامه طباطبائی(ره) داشت، به ندرت در در یک فرد مجموع می گردد و از این حیث فقدان ایشان ضایعه ای برای حوزه و دانشگاه است که به دشواری قابل جبران باشد. تلاش ماندگار و سازنده آن بزرگوار  در راه اندازی و اداره سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی  (سمت)، که نقش شایان توجهی در توسعه و ترویج علوم انسانی و اجتماعی کشور پس از انقلاب اسلامی داشت، باقیات صالحاتی برای آن مرحوم است که امید می رود با حمایت و مشارکت تمامی اعضای جامعه علوم انسانی و اجتماعی کشور در مسیر  ارتقاء سطح  کیفی آموزش و پژوهش علوم انسانی و اجتماعی در ایران تداوم حیات یابد.

درگذشت آن استاد ارجمند را به فرزندان محترم ایشان و جامعه علوم انسانی و اجتماعی کشور تسلیت عرض نموده و برای ایشان از درگاه خداوند متعال آرامش و آمرزش آرزومندم".

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

متن پیام محسن جوادی برای درگذشت حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی، استاد حوزه و دانشگاه، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان سمت به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت استاد بزرگوار حوزه و دانشگاه و چهره دلسوز فرهنگ و ادب ایران حضرت آیت‌الله دکتر احمد احمدی موجب تاسف و تاثر شدید شد.

اینجانب ضمن عرض تسلیت به جامعه علمی و فرهنگی کشور و به ویژه به خانواده آن مرحوم، از خداون منان برای آن عالم ربانی، مغفرت و رضوان الهی و  برای  بازماندگان ایشان صبر جمیل مسالت دارم. 

من سال‌ها در کلاس درس آن بزرگوار  توفیق حضور داشته‌ام و علاوه بر استفاده علمی شاهد تلاش دلسوزانه ایشان برای ارتقای فرهنگ کشور بودم. وی علاوه بر توفیق در نشر صدها کتاب درسی در سازمان سمت، در تاسیس برخی از مراکز دانشگاهی  مانند مرکز تربیت مدرس دانشگاه قم و تربیت علمی و معنوی تعداد زیادی از طلاب و دانشجویان  نقش مهمی داشت. خداوند ان‌شاءالله وی را که به تاسی از اولیای الهی زندگی پرنشاط و  در عین حال ساده‌ای داشت مشمول ادعیه زاکیه حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف قرار داده و در بهشت رضوان الهی مقام دهد.

رییس بنیاد نخبگان استان قم

محمد رضایی رییس بنیاد نخبگان استان قم در پیامی درگذشت حجت الاسلام احمد احمدی عضو پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت.

إنّا لله وإنّا إلیهِ رَاجعُون

با کمال اندوه و تأسف استاد فرزانه و عالم وارسته و زاهد حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای دکتر احمد احمدی (رحمه الله علیه)، از اساتید متعهد و مدیران دلسوز دانشگاهی و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی (سمت) در ماه مبارک رمضان جان به جان آفرین تسلیم کردند.

ایشان استادی دلسوز و متعهد و تأثیرگذار در حوزه فلسفه و کلام اسلامی و نقد فلسفه غرب بودند که با همه وجود در این راستا فعالیت می­نمودند. از جمله فعالیت­های ماندگار وی، می­توان به تأسیس و اداره سازمان سمت با نشر بیش از دو هزار عنوان کتاب دانشگاهی  و نیز تأسیس مرکز تربیت مدرس وابسته به دانشگاه قم با صدها دانش آموخته اشاره نمود.

اینجانب که قریب پانزده سال از دوران دبیرستان تا دکتری، افتخار شاگردی ایشان نصیبم شده بود، از نزدیک شاهد دلسوزی­های پدرانه و متدینانه و متعهدانه و عالمانه وی در تمام مراحل تحصیل بوده­ام. لذا این ضایعه غمبار را به جامعه علمی کشور اعم از دانشگاه­ها و حوزه­های علمیه و نخبگان کشور تسلیت عرض نموده و از خداوند منان برای آن استاد گرامی، رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان به ویژه آقازاده­های محترمشان صبر جمیل و اجر جزیل مسألت می­نمایم.

با احترام

محمدمحمدرضایی

استاد فلسفه دانشگاه تهران و رییس بنیاد نخبگان استان قم

19/03/1397  مصادف با 24 ماه مبارک رمضان 1439

انجمن فرهنگى ناشران آموزشى

کل من علیها فان و یبقی وجه ربک ذو الجلال و الاکرام

ضایعه درگذشت حجت الاسلام احمدی رییس فقید سازمان سمت که در ایام پربرکت ماه مبارک رمضان به دیدار حق شتافتند را از صمیم قلب تسلیت عرض می کنيم.

این انجمن افتخار همکاری و بهره مندی معنوی از ایشان را در برنامه رونمایی کتاب (بخش علمی فرهنگی ناشران آموزشی) نمایشگاه امسال را داشته و به خود می بالد.

خداوند متعال روح پاکش را با سالار شهيدان امام حسين (ع) محشور نماید و به بازماندگان اجرجزیل و صبرى جميل عنایت فرماید.

انجمن فرهنگى ناشران آموزشى

 

علی نوبخت رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی

متن پیام تسلیت علی نوبخت به شرح زیر است:  


                  انا لله و انا الیه راجعون

خبر درگذشت عالم ربانی و استاد فرزانه حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای احمد احمدی موجب تاثر و تالم وافر گردید.

 حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای دکتر احمد احمدی از استادان برجسته ی حوزه و دانشگاه، معلم نمونه ی فلسفه و اخلاق و روحانی جلیل القدری بودند که عمر پربرکت خود را صرف نشر و اعتلای تعالیم اسلامی و دانشگاهی و علوم انسانی کشور نمودند.

اینجانب ضمن ابراز همدردی با خانواده ی مکرم آن استاد بافضیلت، ضایعه ی جبران ناپذیر درگذشت ایشان را به جامعه ی علمی و حوزوی، شاگردان و اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی تسلیت عرض می کنم.

دبیر ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد

دبیر ستادعالی کانون های فرهنگی هنری مساجد در پیامی درگذشت روحانی عالیقدر و دانشمند حجت ‌الاسلام دکتر احمد احمدی را تسلیت گفت و ادامه داد: حجت‌الاسلام دکتر احمدی، همواره یار و همراه فرهنگ و هنر بودند.
حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی؛ مشاور وزیر و دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد در پیامی درگذشت حجت الاسلام احمدی؛ رییس سازمان «سمت» را تسلیت گفت.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

 الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَةٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

درگذشت مجاهد فرهنگی حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر احمد احمدی (ره) از تلاش‌گران صاحب‌نامِ عرصه فرهنگ که پس از گذراندن دروس عالی نزد بزرگانی همچون آیت‌االله بروجردی (ره) امام خمینی (ره) علامه طباطبایی (ره) سالیان طولانی از عمر شریف خود را صرف خدمت به اسلام، انقلاب، فرهنگ، دانشگاهیان و مردم شریف و انقلابی ایران اسلامی نمودند، موجب تأثر و تأسف اینجانب و همکارانم در کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور شد.

آن مرحوم طی سالیان متمادی تلاش مخلصانه علمی و فرهنگی، خدمات ارزشمندی به نظام مقدس جمهوری اسلامی، به ویژه جامعه دانشگاهی و فرهنگی داشتند و همواره یار و همراه فرهنگ و هنر بودند.

اینجانب رحلت آن روحانی مجاهد را به محضر مقدس حضرت ولیعصر (عج) مقام معظم رهبری (مدظله العالی) حوزه‌های علمیه، ملت ایران، اعضای محترم شورای عالی انقلاب فرهنگی، بالاخص جامعه علمی، فرهنگی و بیت معزّز و محترم ایشان تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند سبحان برای آن مرحوم غفران و رحمت الهی و برای بازماندگان وی صبر و شکیبایی مسئلت ‌می‌نمایم.

حبیب‌رضا ارزانی

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور


رئیس موزه ملی علوم و فناوری

سیف اله جلیلی رئیس این موزه به مناسبت درگذشت این استاد علوم انسانی پیامی به شرح زیر صادر کرد:

«درگذشت استاد مسلم فلسفه، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، بنیان گذار سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‎ها (سمت)، از موسسان دانشگاه تربیت مدرس و نماینده مجلس که قریب ۴۰ سال در حوزه علوم انسانی، دلسوزانه فعالیت نمود همه فعالان عرصه علم و دانش در کشور را متاثر ساخت. امیدواریم ثمرات زندگی دانشمندان ایرانِ اسلامی، چراغی باشد بر مسیر پر پیچ و خم سعادت و به‎روزی بشریت.

موزه ملی علوم و فناوری این ضایعه اسفناک را به خانواده این استاد فقید و جامعه علمی کشور تسلیت می‌گوید.»

انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها


«جامعه علمی ایران و نهاد روحانیت شیعه یکی از نگین‌های پرافتخار منش علمی و نماد دقت نظر توأم با عمق و غنای اندیشه خود را از دست داد. دکتر احمدی با کوله‌باری از تلمذ ژرف‌اندیشانه در مکتب فقهی پویای امام خمینی و بهره‌مندی هوشمندانه از تأملات فلسفی و قرآنی علامه طباطبائی، هنگامی که به جامعه دانشگاهی پیوست آنچنان غنای وجودی داشت که کمتر صاحبنظری را می‌شناسیم که در مواجهه با دکتر احمدی به عظمت علمی و روحی و انصاف منطقی ایشان معترف نبوده باشد. 

انتخاب شایسته ایشان در جمع اعضای ستاد انقلاب فرهنگی از سوی حضرت امام خمینی، برای دانشجویان و دانشگاهیان درگیر چالشهای سخت آن روزها، فرصتی بوجود آورد تا مأمنی امین و ذهنی نقاد و در عین حال گوشی شنوا بیابند و همین ویژگیها بود که ایشان را به یکی از مؤثرترین مدیران و مؤسسین نهادهای دانشگاهی بعد از انقلاب تبدیل کرد. دانشگاه تربیت مدرس و سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی از بارزترین عرصه‌های حضور پر خیر و برکت این مرد الهی است. 
اعضاء انجمن اسلامی مدرسین دانشگاهها که غالباً خود را فرزندان معنوی آن بزرگوار می‌دانند این ضایعه عظیم را به همه دانشگاهیان، حوزویان و بویژه فرزندان فاضل و خانواده شریف آن بزرگ مرد تسلیت عرض نموده و برای ایشان علو درجات و برای خود توفیق تداوم راه و سیره روشن بینانه و سخت کوشانه ایشان را مسألت می‌نمائیم».

١٤:٢١ - 1397/03/22    /    شماره : ١٩٦٣    /    تعداد نمایش : 62


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: