نسخه چاپی


  ارسال به دوست


هجدهمین همایش ملی مشاوره برگزار شد

هجدهمین همایش ملی مشاوره با عنوان «مشاوره و حوزه سلامت»، 13 اسفندماه در دانشکده روان‌شناسی دانشگاه تهران و با حضور و سخنرانی جمعی از اساتید این حوزه، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی «سمت»، این همایش، با سخنرانی الهه حجازی رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و نایب رئیس انجمن ترویج علم، معصومه اسمعیلی رئیس انجمن مشاوره ایران و دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی، مهدی زارع بهرام‌آبادی دانشیار پژوهشکده تحقیق و توسعه سازمان «سمت» و دبیر علمی این همایش، علیرضا کاظمی معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش، مسعود شکوهی مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش، علی‌محمد زنگنه مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاونت پیشگیری از وقوع جرم و علیرضا ساوری مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، حول اهمیت حرفه مشاروه در سلامت اجتماعی و فردی، برگزار شد.

الهه حجازی در این همایش، ضمن ارائه توضیحاتی درباره عنوان همایش (مشاوره و حوزه سلامت)، درباره نقش مشاور در سلامت زیستن افراد، نقش مشاور در پیشگیری از آسیب‌های روانی، اهمیت نقش مشاور مدرسه، مشاور خانواده و مشاوره شغلی در جامعه، تأکید بر نقش تحصیلی مدارس در هدایت تحصیلی و سلامت روان و ارتقای تاب‌آوری و نیز نقش خانواده در تحکیم خانواده، سخن گفت.

معصومه اسمعیلی دومین سخنران این همایش، با توضیحاتی در مورد نقش مشاوره مدرسه در تربیت انسان‌ها و نیز اهمیت سازمان آموزش و پرورش در انسان‌سازی، اشاره‌ای به فعالیت‌های انجمن مشاوره ایران از سال 1394 تاکنون داشت.

مهدی زارع بهرام‌آبادی در سخنرانی خود، سابقه تاریخی حوزه مشاوره را از دهه‌های 40 تا 90 بررسی کرد. وی دهه 40 تا 60 را دوره استقرار مشاوره و دهه 60 تا 80 را دوره تحکیم و توسعه رشته مشاوره، دهه 80 تا 90 را دوره توسعه و پیشرفت رشته مشاوره و دهه 90 را، دهه کنشگری اجتماعی حوزه مشاوره خواند.

علیرضا کاظمی به مسئله اهمیت و ضرورت حوزه مشاوره برای کمک به خانواده‌ها در تعلیم و تربیت فرزندان پرداخت و افزود: «آسیب‌های اجتماعی نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه خانواده، مدرسه و جامعه است؛ و امروز اولویت اول، حوزه آموزش و پرورش است، که با همکاری حوزه مشاوره و فعالیت‌های مشاوره‌ای، کمک بزرگی به سلامت روان دانش‌آموزان می‌کنند؛ و در این زمینه به کمک صاحب‌نظران در رشته مشاوره نیازمند هستند».

مسعود شکوهی سخنران بعدی این همایش، با تأکید بر طرح نماد به عنوان طرحی جامع و ارزشمند به نقش آن در کاهش دادن بخش عمده‌ای از آسیب‌های اجتماعی اشاره و تصریح کرد در اجرای این طرح، دستگاه‌های مختلفی نیز با هم همکاری می‌کنند.

همچنین وی درباره غربالگری دانش‌آموزان با استفاده از آزمون‌های توانایی و رغبت و نیز سوق دادن دانش‌آموزان در رشته مورد علاقه‌شان صحبت کرد.

علی‌محمد زنگانه نیز طرح نماد را طرحی برای پیشگیری رشدمدار در جهت کنترل آسیب‌های اجتماعی خواند که با همکاری متخصصان حوزه روان‌شناسی و مشاوره و علوم تربیتی و سایر علوم، ایجاد شد و مزایای زیادی دارد.

وی افزود: «تلاش برای داشتن نظام مراقبتی جامع است، که از پیشگیری رشدمدار مدرسه‌محور آغاز کنیم و بعد به پیشگیری رشدمدار خانواده‌محور و بعد نیز به پیشگیری رشدمدار جامعه‌محور برسیم؛ که سیکل این برنامه از بررسی آسیب‌ها و طراحی و اجرای آزمایشی و سپس برنامه‌ریزی، به دانشگاه تهران سپرده شد و تمهیداتی برای اجرای پروژه اندیشه شد».

علیرضا ساوری گزارش‌هایی در مورد نرخ رشد جمعیت و نیز نرخ رشد جرم در جهان بیان کرد و در ادامه 4 عنوان اصلی در پرونده‌های اتهام را بررسی کرد که شامل ضرب و جرح عمدی، توهین، تخریب و تهدید است، که ریشه در خشونت و عدم کنترل خشم دارند، که باعث کاهش کارکرد عمومی می‌شود».
وی بیان داشت: «در بحث پیشگیری، دستگاه‌های مختلفی نقش دارند که باید با همکاری یکدیگر، از آسیب‌های اجتماعی پیشگیری کنند».

در ادامه، سه نشست (پنل) با موضوع‌های «مشاوره، پیشگیری و سلامت اجتماعی»، «مشاوره خانواده، مدرسه، سلامت» و «بررسی مقالات» (که طی آن مقالات مورد پذیرش در بخش داوری، توسط کمیته علمی برای سخنرانی بررسی شد)، برگزار شد.

در پایان، رزا خورشیدی متخصص زوج‌درمانی عاطفه‌مدار (EFT) از ماساچوست آمریکا، که مهمان ویژه همایش بود، به بررسی و تحلیل یک زوج با استفاده از رویکرد EFT پرداخت.

١١:٠٠ - 1397/12/18    /    شماره : ٢١١٢    /    تعداد نمایش : 3757


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: