نسخه چاپی

آذری


کتابهای مناسب ترجمه به آذری

1. آشنايي با علوم اسلامي، برنجكار، 184 صفحه
2. انسان از ديدگاه اسلام، احمد واعظي، 180 صفحه
3. تاريخ اساطيري ايران ، ژاله آموزگار  ، 110 صفحه
4. فلسفه مقدماتي برگرفته از آثار شهيد مطهري، عبوديت، 328 صفحه
5. خانواده در نگرش اسلام و روانشناسي، سالاري فر، 204 صفحه
6. مباني بخش عمومي در اقتصاد اسلامي، آقانظري، 136 صفحه
7. درآمدي برحقوق اسلامي، دفتر همكاري ، 448صفحه
8. باستانشناسي و هنر ايران در هزاره قبل از ميلاد ، طلايي ، 160 صفحه
9. معارف اسلامي، جمعي از نويسند گان ، 344 صفحه
10. بهداشت رواني در نگرش اسلامي ( پس از تلخيص )، سالاري فر و ديگران، 330 صفحه
11. تاريخ تفكر اجتماعي در اسلام، جمعی از نویسندگان، 232 صفحه
12. آراء تربيتي انديشمندان مسلمان ( پس از تلخيص )،500 صفحه
13. روانشناسي اجتماعي  با نگرش اسلامي، (پس از تلخيص )، 340 صفحه
14. تاريخ حديث، شانه‌چي، 236 صفحه
15. تاريخ فلسفه اسلامي، جمعی از مؤلفان، (حدود 350 صفحه)
16. حكمت مشاء،  (حدود 350 صفحه)
17. فلسفه اشراق، حسن معلمي، (حدود 350 صفحه)
18. خطوط کلی حكمت متعاليه، عبدالرسول عبوديت، (حدود 350 صفحه)
19. كلام اسلامي، سعیدی مهر،  (حدود 350 صفحه)
20. عرفان و تصوف، (حدود 350 صفحه)
21. فرق و مذاهب اسلامي، (حدود 350 صفحه)


کتابهای ترجمه شده به آذری

1. آشنایی با ادیان بزرگ

حسین توفیقی
کد کتاب فارسی: 401
نشر مشترک سازمان سمت ، مؤسسه فرهنگي طه و مركز جهاني علوم اسلامي
اطلاعات چاپ: 2013، باکو

چکیده
دین به عنوان پدیده‌ای که هیچ‌گاه از انسان جدا نشده، برای پژوهشگران اهمیت فراوانی دارد. در این هنگام تأثیر شگفت‌آور دین در زندگی بشر و نقش آن در رشد و شکوفایی علم و هنر روشن می‌شود. فایده دیگر مطالعه تاریخ ادیان، بهره‌ بردن از آن در برقراری ارتباط با افراد و جوامع گوناگونست. از این رو، دولتهای بزرگ برای تحمیل سیطره خود بر دولتهای کوچک، به سراغ خاورشناسان می‌روند و از آگاهیهای آنان در باب روحیات و باورهای ملتها استفاده می‌کنند.
تحقیق در تاریخ ادیان برای دینداران سود معنوی دارد و به باورهای دینی ایشان عمق می‌بخشد. آنان در بحث خود، کژیها و ناهنجاریهای ادیان رقیب را جستجو می‌کنند و درصددند درستی دین مورورثی و مقبول خویش را ثابت کنند.  نویسنده سعی کرده است تا در بررسی هر یک از ادیان، به تناسب اهمیت آنها، نکات مهم و برجسته آن دین را گوشزد کند و از ذکر موارد غیر مهم و غیر ضروری بپرهیزد. اشتراک ما مسلمانان در پیشینه و زمینه‌های فرهنگی با دو دین یهود و مسحیت، موجب شده است تا شناخت دقیق‌تر آن دو دین برای ما اهمیت بیشتری پیدا کند. از طرفی سیطره فرهنگ غرب مسیحی، و ضرورت مواجهه صحیح و از سر آگاهی با آن، اقتضای شناخت بیشتری از مسیحیت را دارد. افزایش ارتباطات و بیشتر شدن ضرورت گفتگوی ادیان، به ویژه ادیان ابراهیمی، بر اهمیت آشنایی با یهودیت و مسیحیت می‌افزاید. به همین دلیل حجم بیشتری از این کتاب به دو دین به ویژه مسیحیت اختصاص یافته است. مطالب كتاب در نه فصل تنظيم شده است. در اين فصول به ترتيب مطالب زير مطرح می شوند: ابتدا كلياتي درباره تعريف دين، مذهب، ملت و شريعت، مراحل دين، فايده تاريخ اديان و دسته‌بندي اديان ارائه مي‌شود. سپس اديان ابتدايي؛ اديان ملل گذشته؛  اديان هندوستان؛ اديان چين و ژاپن؛ اديان ايران باستان؛ يهوديت؛ مسيحيت؛ اديان عرب قبل از اسلام مورد بررسی قرار می‌گیرد. دانش‌پژوهان در اين كتاب، علاوه بر شناخت اهم عقايد، شعائر، اخلاقيات و ديگر موضوعات مطرح در اديان بزرگ جهان، با تاريخچه مختصر آنها و تأثير آنها بر فرهنگ بشري آشنا مي‌شوند. اين كتاب به منظور معرفي اديان بزرگ و زنده جهان ، براي دانشجويان الهيات و همچنين جهت استفاده طلاب علوم ديني، تدوين يافته است.

2.  پيام آور رحمت

سيدعلي ميرشريفي
کد کتاب فارسی: 1038
اطلاعات چاپ: در دست چاپ

چکیده
در كتاب پس از معرفي اجمالي جزيرةالعرب در زمان صدر اسلام از جنبه‌ي جغرافيايي، اقتصادي، سياسي، اجتماعي، ديني، و فرهنگي، شرح زندگاني پيامبر (ص) از زمان ولادت تا رحلت با استناد به آيات و روايات بازگو گرديده است. هجرت به حبشه، ازدواج با حضرت خديجه، حماسه‌ي بزرگ شعب، بيعت عقبه، جنگ احد، و حجةالوداع برخي از موضوعات كتاب هستند. بخش پایانی کتاب شامل منابع است. كتاب حاضر براي مطالعه‌ دانشجويان دانشگاهها به عنوان منبع درس تاريخ اسلام نگاشته شده است.

3.  تاريخ قرآن

مرحوم آيت ا... محمدهادي معرفت
کد کتاب فارسی: 200
اطلاعات چاپ: 2013، باکو

چکیده
قرآن اساسنامه اسلام و پايه‌گذار مليت اسلامي است. اين اساسنامه بايد شناخته شود، تاريخ آن روشن گردد و تحولات آن بدقت مورد شناسايي قرار گيرد. كتاب حاضر سعي كرده است با استناد بر شواهد و منابع اصيل تاريخي و از طريق تحقيق و پژوهش نوين، مسائل ضروري در شناخت قرآن را مطرح کند. پس از مقدمه، مطالب كتاب در شش فصل به بیان  پديده وحي؛ نزول قرآن؛ جمع و تأليف قرآن؛ قرّاء و قرائات سبع؛ دفع شبهه تحريف؛ ترجمة‌ قرآن پرداخته است. بخش انتهایی کتاب شامل منابعي براي مطالعه بيشتر و منابع و مآخذ است. كتاب حاضر براي دانشجويان رشته الهيات شاخه علوم قرآن و حديث در مقطع كارشناسي به عنوان منبع اصلي درس «تاريخ قرآن» پيشنهاد مي‌شود.


4. درآمدي بر روانشناسي دين

مسعود آذربايجاني، سيدمهدي موسوي اصل
کد کتاب فارسی: 1042
نشر مشترک سازمان سمت و پژوهشگاه حوزه و دانشگاه
اطلاعات چاپ: در دست ترجمه

چکیده
وظیفه روان‌شناسی دین، بررسی دیده دینداری از منظر روان‌شناسی و توصیف و تبیین عوامل و زمینه‌های دینداری، ابعاد آن، سنجش و اندازه‌گیری دینداری و آثار و پیامدهای آن در زندگی فردی و اجتماعی است.
کتاب حاضر مهم‌ترین مسائل، آرا و دیدگاهها را در پنج فصل بررسی کند. فصل اول کتاب به تعريف روان‌شناسي دين؛ تاريخچه و روش‌شناسي آن می‌پردازد. فصل دوم به بیان نظريه‌هاي روان‌شناسانی مانند  ويليام جيمز ، زيگموند فرويد و  كارل گوستاو يونگ درباره دين می پردازد. پرداختن به ابعاد دینداری و کاویدن شرایط فهم دینداری و دیدگاههای مربوط به ابعاد دین در فصل سوم بررسی شده است. در فصل چهارم با عنوان «سنجش دينداري»، تاريخچه سنجش و اندازه‌گيري دينداري، مباني نظري سنجش دينداري، روشهاي اندازه‌گيري دينداري و مشكلات و محدوديتهاي اندازه‌گيري دينداري مطرح می شود. آثار دينداري در سطح فردی و اجتماعی و نیز هزینه‌های دینداری نیز در فصل پنجم مورد مطالعه قرار می گیرد. كتاب داراي  جدول و نمودار است. بخش پایانی کتاب شامل منابع فارسي و لاتين، نمايه آيات، نمايه اعلام و نمايه موضوعي است. این کتاب به عنوان متن درسی برای دانشجویان رشته روان‌شناسی، الهیات و دین‌شناسی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پیشنهاد می‌شود.