نسخه چاپی


  ارسال به دوست

انتشار کتاب جدید
انتشار کتاب «الادب المقارن فی ایران و العالم العربی (1903-2012)» تألیف دکتر حیدر خضری

گروه پژوهشی زبان و ادبیات عربی سازمان مطالعه و تدوين كتب علوم انساني دانشگاهها (سمت)؛ کتاب «الادب المقارن فی ایران و العالم العربی (1903-2012)» تألیف دکتر حیدر خضری را منتشر کرد.
ادبیات تطبیقی یکی از مهم‌ترین شاخه‌ها در حوزه دانش ادبی محسوب می‌شود که در آغاز به کار خود توجه بسیاری از نویسندگان و منتقدان را در سراسر جهان جلب کرد و در مطالعات خود اثر قابل ملاحظه‌ای در پرداختن به مسائل مربوط به نقد و نویسندگی گذاشت. افق وسیع و جدیدی که برای پژوهشگران در دیگر هنرها باز و باعث ایجاد افزایش درک متقابل و روابط حسنه بین مردم شد؛ پاسخگویی به نیازهای زمان و توسعه در زمینه‌های دیگر ادبیات بود و ظهور نگرانیهای بین‌المللی در دوره رنسانس علمی و ادبی، و همچنین تماس کشورهای عربی و ایران با کشورهای غربی و تأثیر ایشان از آنها، به ویژه در زمینه علوم انسانی و شاخه‌های مدرن آن از جمله نقد ادبی است که این شاخه از تحولات جاری در جامعه فعلی ما تکامل یافته  و زمینه دشواری برای «شرق‌شناسی» و «جهانی شدن» شده است و الی آخر...
آنچه اهمیت این شاخه از نقد مدرن را افزایش می‌دهد و نقد تطبیقی را متعهد می‌کند ورود به آن و ارائه مطالعات عمیق و مدرن و همچنین شرکت در همایشهای بین‌المللی و بحث و بررسی درباره ریشه‌های ادبیات تطبیقی در ادب فارسی و عربی است. نزدیکی ظهور ادبیات تطبیقی در ادبیات عربی و فارسی و تشابه اوضاع سیاسی و اجتماعی و اقتصادی کشورهای عربی و ایران، در روابط نزدیک ایشان با هم در طول گذشته و همینطور مشترکات دینی ایشان نسبت به هم و اختلاط بسیار تمدن اسلامی و عربی سامی با تمدن کهن ایران که تحت تأثیر روند مسائلی مانند کنترل کلی ادبیات بود و همچنین مشترکات گرایشهای انسانی و جهانی برای نویسندگان عرب و فارس در دوره رنسانس علمی و ادبی و تأثیر نویسندگان عرب و فارس، به همراه منابع و مراجع مشابه خارجی که منجر به حضور تاریخ با فعل و انفعالات خود و تأثیر گرفتن و اثرگذاشتن و تشابه بین فرهنگهای عربی و ایرانی، اینها حوزه‌ای برای ادبیات عربی و فارسی و همچنین عرصه مناسبی برای استقرار مطالعات کاربردی در ادبیات تطبیقی شد.
کتاب حاضر شامل 3 بخش است که در فصل اول از بخش اول سروکار داشتن با ظهور مطالعات تطبیقی بین ادبیات عربی و فارسی و عوامل داخلی و خارجی مؤثر در آنها را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهد و همچنین در باب میراث مشترک و دوره رنسانس و چاپ، و ترجمه و عقاید و سیاست شرقی، و انتشار روزنامه‌ها و مجلات سخن به میان آورده است. در فصل دوم از بخش اول به مطالعه کارآفرینی با مطالعات تطبیقی بین ادبیات عربی و فارسی و اعلام آنها پرداخته و انتخاب مشهورترین افراد هر کشور عربی در زمینه مطالعه ارجاع عربی و فارسی مورد بحث قرار داده است. فصل اول از بخش دوم به مطالعات نظری تطبیقی باز‌می‌گردد و مخاطب در آن مهم‌ترین کتابهای نظری تطبیقی در حوزه ارجاعات عربی- فارسی را دریافت می‌کند. به طور مثال کتاب الادب المقارن از محمد غنیمی هلال و یا کتاب فی الادب المقارن؛ دراسات فی نظریة الادب والشعر القصص از محمد عبدالسلام کفافی و ... .
در فصل دوم از بخش دوم، در مطالعات تطبیقی کاربردی بین نویسندگان عربی و فارسی، به معروف‌ترین موضوعات کلامی محدود می‌شود به طوری که نقدهای مقایسه‌ای اعراب و ایرانیان را دربر می‌گیرد؛ مانند «لیلی و مجنون» و یا «قصص قرآنی» و... . همچنین بخش سوم، پیامهایی در تجلی مطالعات ادبی نسبت به مطالعات تطبیقی بین نویسندگان عربی و ایرانی را شامل می‌شود و فصل اول از باب سوم به بحث در مورد مدرسه سنتی فرانسوی می‌پردازد. فصل دوم به مدرسه آمریکایی، فصل سوم به تجربه اسلاوها و فصلهای چهارم، پنجم و ششم به روند نگاه دروس ادبیات تطبیقی مدرن پرداخته است.
کتاب حاضر برای دانشجویان رشته‌های زبان و ادبیات عربی و ادبیات تطبیقی (عربی – فارسی) در مقطع کارشناسی به عنوان منبع اصلی درس «ادبیات تطبیقی» به ارزش 2 واحد تدوین شده است. این کتاب به زبان عربی به چاپ رسیده است.
این کتاب در 351 صفحه و به مبلغ 125000 هزار ریال در اختیار دانشجویان و علاقه‌مندان قرار گرفته است.

١٠:٥٨ - 1392/10/28    /    شماره : ١٤٤    /    تعداد نمایش : 1971


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: