نسخه چاپی

كد كتاب : 487/ گروه تخصصي : علوم سياسي ,طرح و نقد نظريه ليبرال دموكراسي

Liberal Democracy : A Critique of Its Theory

<#f:29/>

نويسنده : پروفسور اندرو لوين

Levine Andrew

مترجم : دكتر سعيد زيباكلام

<#f:281/>

طرف مشارکت داخلی : ندارد

طرف مشارکت خارجی : <#f:243/>

چاپ : سوم ، 1392

تعداد صفحه : 312 ص

978-964-459-508-0

قيمت : 70000 ريالمرحله تولید کتاب : چاپ شده

شرح :

اين كتاب براي دانشجويان رشته علوم سياسي و فلسفه در مقطع كارشناسي و كارشناسي ارشد به عنوان منبع كمك‌درسي قابل استفاده است.

چكيده :

نظریه لیبرال دموکراسی کتابی است مبنایی در تشریح و تحلیل انتقادی دو شاهبال نظریه لیبرال دموکراسی (لیبرالیسم و دموکراسی) و ارزیابی تحلیلی پیوند و امتزاج آنها، پروفسور آندرو لوین در بخش نخست کتاب، تحلیلی از هسته محوری نظریه لیبرال دموکراسی و پیش‌فرضهای مبنایی آن: آزادی، تعلقات (منافع) و اختیار معقول ارائه می‌کند. در بخش دوم، پیوند لیبرالیسم و دموکراسی و سازگاری درونی نظریه حاصل شده لیبرال دموکراسی ارزیابی می‌شود. برای این منظور، لوین معضلات ماندگار فلسفه سیاسی ـ یعنی تصمیم‌گیری مردمی و نهادهای نماینده و تمییز حیطه خصوص از عمومی ـ را تحلیل می‌کند. سپس حقوق بشر را که ربط و نسبت نزدیکی با امور و مسائل معاصر ما دارد مبسوطاً به بحث می‌گذارد. در بخش نهایی، لوین از محاسن یا معایب نظری لیبرال دموکراسی صرف نظر کرده، تأثیر بالفعل نظریه را در جهان واقعی سیاست مورد کاوش قرار می‌دهد. برای این مقصود، وی ربط تاریخی میان لیبرال دموکراسی و سرمایه‌داری را تحلیل می‌کند و سپس تلاش می‌کند تا آراء مکفرسون را که در نقد و تعدیل نظریه لیبرال دموکراسی طرح شده، نقادانه تحلیل کند.

اين اثر مي‌تواند به عنوان كتابي مرجع و بنيادي در زمينه علوم سياسي به ويژه منطقه خليج فارسي براي افرادي كه به مسائل سياسي علاقه‌مندند به‌طور اعم و دانشجويان رشته علوم سياسي و اساتيد محترم به طور اخص مورد استفاده قرار گيرد تا با نگاهي عميق‌تر، همه جانبه‌تر و وسيع‌تر به بررسي مسائل سياسي منطقه بپردازند.

درباره نويسنده :

اندرو لوین دکتری خود را در سال 1971 از دانشگاه کلمبیا در نیویورک اخذ کرد و هم اکنون استاد صاحب کرسی دانشگاه ویسکانزین-مدیسون است. حوزه‌های تخصصی وی عبارت‌اند از: فلسفه اجتماعی و سیاسی، فلسفه اخلاق و فلسفه علوم اجتماعی، تاکنون از وی نه جلد کتاب انتشار یافته که از جمله آنهاست: سیاست خودمختاری (1976)، پایان دولت (1987)، خواست عموم: روسو، مارکس، کمونیسم (1993)، باز اندیشی برابری لیبرالیستی: از منظری «آرمانی» (1998) و تکوین فلسفه سیاسی جدید. همچنین از وی سی و سه مقاله تحقیقی در مجلات تخصصی بین‌الملل انتشار یافته است. مترجم کتاب، سعید زیباکلام در سال 1356 مقطع کارشناسی مهندسی برق و الکترونیک را در انگلستان به پایان رساند و در همان سال دوره کارشناسی ارشد صلح‌شناسی را در دانشگاه برادفورد انگلستان آغاز کرد و در سال 1357 به ایران بازگشت. در سال 1365 دوره دکتری را در رشته فلسفه در دانشگاه لیدز انگلستان آغاز کرد و در سال 1369 فارغ‌التحصیل شد. وی هم اکنون دانشیار فلسفه در دانشکده ادبیات و علوم انسانی تهران است و در حوزه‌های فلسفه و روش‌شناسی علوم (طبیعی و اجتماعی)، فلسفه سیاست، فلسفه‌های پست مدرن مشغول به آموزش و پژوهش است. از آثار وی علاوه بر انتشار مقالات متعدد پژوهشی در مجلات تخصصی بین‌المللی در حوزه‌های روش‌شناسی علوم و نظریه معقولیت چاپ شده است. از آثار دیگر وی کتاب چیستی علم، کتاب معرفت‌شناسی اجتماعی (تألیف 1384) ساختار انقلابهای علمی است. او در حال حاضر مشغول سه کار پژوهشی است: در حوزه علم‌شناسی روش‌شناسی نیوتن، در حوزه فلسفه‌شناسی عقل و استدلال و عقلانیت، و در حوزه قرآن‌پژوهی کتاب سرخ.

فهرست :

يادداشت قدرداني مؤلّف
يادداشت مترجم
مقدمه مترجم
مقدمه
بخش اول: نظريه محوري و مباني آن
   فصل يكم: چهارچوب كلّي نظريه ليبرال دموكراسي
   فصل دوم: آزادي
   فصل سوم: منافع (تعلّقات)
   فصل چهارم: اختيار معقول
بخش دوم: پيوند ليبراليسم و دموكراسي
   فصل پنجم: طرح ليبرال دموكراسي
   فصل ششم: خصوصي و عمومي
   فصل هفتم: حقوق
   فصل هشتم: نمايندگي
بخش سوم: ليبرال دموكراسي به منزله سياست
   فصل نهم: آزادي و استثمار
   فصل دهم: فراتر از ليبرال دموكراسي
نتيجه‌گيري
يادداشتها
واژه‌نامه انگليسي ـ فارسي
واژه‌نامه فارسي ـ انگليسي
فهرست منابع
فهرست موضوعي
فهرست اسامي


نظرات بینندگان
این آیتم فاقد نظر می باشد

نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: